Lütfen Bekleyiniz ...
 KAYIT OL
4 Aralık 2023 Pazartesi - 02:40
4 Aralık 2023 Pazartesi - 02:40
ADÜBYS - BAŞVURU YETERLİK SINAVI (ONLİNE)

Önlisans ve lisans programlarına ait kontenjanlara, TRYÖS veya T.C. devlet üniversiteleri yabancı uyruklu öğrenci sınav puanı veya yurt dışı sınav/diploma puanı ile başvuracak adayların Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Başvuru Yeterlik Sınavına (ADÜBYS) girmesi ve bu sınavı başarı ile tamamlayarak başvuru için “yeterli” olması gerekmektedir. Bu sınavda alınan puan, ADÜYP hesaplamasında dikkate alınmaz.

Adayın ADÜBYS’den başarılı olması durumunda, TRYÖS veya T.C. devlet üniversiteleri yabancı uyruklu öğrenci sınav puanı veya yurt dışı sınav/diploma puanına göre, farklı formüller işletilerek hesap edilecek olan ADÜYP’si başvuruda esas alınır. ADÜYP’ye, ilgili dönüşüm formüllerine ve bu sınav puanının ADÜYP olarak kullanılmasına ilişkin ayrıntılı bilgiye bu internet sitesinde yer alan Başvuru Kılavuzundan erişmek mümkündür.

ADÜBYS’ye Başvuru Takviminde belirtilen tarihler arasında https://yes.adu.edu.tr internet sitesinden girmek mümkündür. Bu süreden sonra başvuru sistemi otomatik olarak kapanır. Belirtilen sınav süresi dışında, sınava girmek kesinlikle mümkün değildir.

ADÜBYS, çoktan seçmeli tipte sorular içeren bir testtir. Matematik 1 ve mantık konularını içeren 10 sorudan oluşur. Sınav süresi 20 dakikadır. ADÜBYS’deki soruların %40’ını (10 sorudan en az 4’ünü) doğru yanıtlayan adaylar, ADÜYES’e başvuru için “yeterli” kabul edilir.

Sınav sonunda adayın verdiği cevaplar ve cevap anahtarı adaya gösterilir. 10 sorudan en az 4 doğru yapan aday “yeterli” olarak değerlendirilir ve ADÜYES’e başvuru hakkı kazanır. ADÜBYS sonucu “yetersiz” olan aday, ADÜBYS ücretini tekrar ödeyerek, ADÜYES Yerleştirme Takviminde belirtilen ADÜBYS tarihlerinde sınavdan “yeterli” sonuç alana kadar girebilir.

ADÜBYS’yi başarı ile tamamlayarak “yeterli” kabul edilen adaylar, ADÜYES’e başvuru hakkı kazanır.

ADÜBYS sonucu sadece ADÜYES’te ve sınavın yapıldığı yıl için geçerlidir.

ADÜYÖS’ten başarılı olan adayların ADÜBYS’ye girmesine gerek yoktur. Bu sınav ile ilgili sonuç belgesi düzenlenmez. ADÜBYS’yi başarı ile tamamlayan adaylar, ADÜYES’e başvuru hakkı kazanır.

Tüm soru ve talepleriniz için lütfen iletişim kanallarımızı kullanarak bize ulaşınız.
İLETİŞİM
Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Merkez Kampüsü
09100 - Efeler / AYDIN
+902562182000/dhl.2671 +902562182000/dhl.2676
Hafta içi 10:00 ile 16:00 saatleri arasında (Türkiye yerel saati)
yes@adu.edu.tr
© 2023 Her hakkı Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'ne aittir.